gebze doğa hastanesi

Hizmet Amaçlarına Göre Mimari Projeler ve Kapı Tipleri

Haziran 15, 2020 12:05 am

KAREKÖK Proje Sistemleri, proje ekibimiz mimari projelerde nitelikli kapı ve kapı donanımları seçiminde profesyonel hizmet sağlamaktadır. Bizim için ilk sorulması gereken soru binanın, ne binası olduğu, hangi amaca hizmet edeceği, son kullanıcının kim olduğu, mahal tipleri ve çeşitleridir. Bu nedenle mimari proje tipleri sınıflandırması yapmaktadır.

Bu sayede ekibimiz, mahal ve kapı tipine, son kullanıcı ihtiyaçlarına uygun, güvenli ve konforlu geçiş sistemlerini sağlayacak kapı ve kapı donanımları kombinasyonlarını oluşturmaktadır.

Hizmet Amaçlarına Göre Mimari Projelerde Kapı Tipleri ve Kapı Donanımlarının Önemi

Mimari projelerde kapılar son kullanıcı davranışları ve proje ihtiyaçları dikkatte alınarak planlanmaktadır. Kapı tiplerinin belirlenmesinde son kullanıcının kim olduğu, olası davranış biçimi, bina içerisindeki acil ve panik durumlarında ne şekilde yönlendirme yapılacağı belirleyici unsurlardır. Son kullanıcılar yaşlı bireyler olacağı gibi, hasta, engelli bir vatandaş veya çocuklar da olabilir.

Mimari yapılarda, genel mekan kullanımı ve ana bir amaca yönelik oluşturulan mahallerde farklı kapı tipleri uygulaması yapılmaktadır. Genel mekanlar, kullanıcı sayısının daha fazla olduğu, mahallerden oluşmaktadır. Amaca yönelik mahallerde ise son kullanıcı sayısının daha az olduğu özel alanları ifade etmektedir. Örneğin hastanelerde hasta odası kapısı, okullarda sınıf kapısı veya evlerde kullandığımız iç oda kapıları gibi bir çok farklı mahaller söz konusudur. Proje ihtiyaçlarına yönelik, elektrik odası kapısı, temizlik odası kapısı, ilaç odası kapısı, bekleme salonu kapısı vb. işletmeye yönelik mekanların tasarımları dikkate alınarak kapı tipleri belirlenmektedir. Mimari yapılarda ana giriş çıkışı sağlayan, acil durum veya panik anında bireylerin tahliye edilmesini sağlayan cephe kapıları da mevcuttur.

Bu nedenle mimari yapılarda, genel mekan, özel mekanlar ve bina cepheleri için farklı kapı tipleri, farklı çalışma prensipleri ile tasarlanmaktadır. Tüm koşullar değerlendirildiğinde kapılar şüphesiz ki önceden düşünülmesi gereken mimari ögelerdir. Kapı tipleri, kapı donanımları ve kapıların çalışma prensipleri proje aşamasındayken belirlenmeli ve kapı teknik şartnameleri hazırlanmalıdır.