Kapı Kolu Seçimi

Kapı Kolu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Haziran 15, 2020 12:00 am

KAREKÖK Proje Sistemleri mimari proje ekibimiz kapı kollarını kaleme aldı. Kapı kolu alırken veya seçiminde nelere dikkat edilmeli, hijyen koşullarına etkisi, görsel bütünlüğü sağlamadaki rolü, mekanik olarak doğru fonksiyona sahip kapı kolu seçimi gibi soruları cevapladı.

Bir inşaat projesinde kapılara ait kapı aksesuarından kapı kolu seçiminde, mimar ve tasarımcılar tarafından, son kullanıcının beğenisine ve yaşam alanındaki davranışlarına uygun biçim ve formda kapı kolları tercih edilir. Son kullanıcı için kapı yüzeyinde görünen estetik anlayışın ön plana çıktığı ve ergonomik yapısı kullanıcı tarafından elle basmak, itmek, çekmek suretiyle hissedilen tek kapı aksesuardır.

Kapı Kolu Seçiminde Dikkat Edilecek Hususları Aşağıdaki Başlıklarda İnceleyebiliriz

Hastane, okul, ofis, konut, otel, fabrika projesi mi?

 • Kapının Bulunduğu Mahal ve Son Kullanıcı Özellikleri

Arşiv odası, sınıf kapısı, elektrik odası, engelli wc, hasta odası kapı hangi mekanda bulunuyor ve son kullanıcı kim olacak?

 • Kapı Tipi ve Kapının Çalışma Şekli

Kapı tipi standart ahşap kapı veya yangın dayanımlı ahşap kapı tipi olabilir. Kapı pivot çalışan bir kapı veya yana kayar bir kapı olabilir. Kapının üretildiği ham madde nedir ve çalışma şekli nedir?

 • Kapı Ölçüleri

Kapı kolu seçiminde kapı tipi ile birlikte kapının kalınlık ölçüsü de dikkate alınmalıdır. Kapı kolunun montajı esnasında ve montaj sonrasında kullanım esnasında sorun yaşanmaması için kapı tipi ve kapı kalınlığına uygun kapı kolu seçilmelidir.

 • Kapı Koluna Ait Özellikler 

Kapı kolunun ham maddesi, yüzey kaplaması, çalışma şekli basma kol veya çekme kol. Teknik özellikleri iç konstrüksiyon yapısı, yangın dayanım özelliği, kilitleme rozetleri. Hangi standartlara uygun olarak üretildiğini gösteren test belgeleri ve sertifikaları. Ürünün Fiyatı.

Kapı Kolu Hammaddesi Seçimi

Kapı kolu hammaddesi ve yüzey kaplaması seçiminde, projenin konum olarak bulunduğu coğrafik yapısı, binanın bulunduğu bölgenin nemli veya rüzgârlı olması, kapının iç veya dış mekânda bulunması, kullanım yoğunluğu ve koşulları dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Rüzgârlı, nemli veya denize yakın bölgelerde, zaman içinde oluşabilecek olası korozyon, kol yüzeyinde oluşacak kararma ve aşınma gibi durumlarına karşı önemle seçilmelidir. Bu noktada kapı kollarının üretildiği malzeme ve yüzey kaplamalarının kalitesinin önemi ortaya çıkmaktadır. Pirinç ve paslanmaz çelik malzemeden üretilen kapı kollarının korozyon direncinin yüksek olması sebebi ile bu tarz bölgelerde seçimi uygun olacaktır.

Kullanım yoğunluğu ve anti-vandal kullanım koşulları dikkate alındığında, üretim teknikleri ile birlikte, pirinç ve paslanmaz çelik malzemeden üretilen kapı kollarının, dayanıklılık ve mukavemet açısından da üstün olduğu gözlenmektedir. Proje tipine uygun kapı kolu seçerken, hastane, okul, otel, fabrika, ofis projelerinde de bu malzemelerden üretilmiş kapı kolu seçimi, uzun vadede düşünüldüğünde ekonomik ve kaliteli çözümlerdir.

Kapı Kolu Yüzey Kaplaması

Kapı kollarının üretim teknolojisi, kullanılan ham madde ve yüzey kaplamasının önemi bir çok proje tipinde kullanım ömrü olarak incelediğinde önem kazanmaktadır. Tercih edilen pirinç ve paslanmaz çelik gibi kaliteli materyallerinin yüzey kaplamasında da oldukça gelişmiş teknolojik yenilikler bulunmaktadır.

PVD yüzey kaplaması kapı kolunda oluşabilecek, çizilmeleri önlemektedir. Çizilmeler kapı kolu yüzeyinde bu noktalardan zamanla korozyona uğramasına aynı zamanda görüntü kirliliğine yol açmaktadır. PVD kaplama teknolojisi ile bunun önüne geçilmiştir. Yüzük ve sert cisimler ile kapı kolu yüzeyinde oluşabilecek hasar önlenmektedir.

Anti-bakteriyel kapı kolları ise gelişen teknoloji sayesinde hem yüzey kaplaması ile sağlanabilmekte aynı zamanda anti-bakteriyel paslanmaz çelik ham maddeden üretilmektedir. Anti-bakteriyel yüzey kaplaması teknoloji ile üretilen kapı kolları, mimari projelerde hijyen koşullarının sağlanmasında oldukça etkilidir.

Günümüzde yaşanan Covid-19 virüsünün yayılmasında yüzey temasının en büyük etken olduğu vurgulanmaktadır. Hijyen koşullarının oldukça önem kazandığı hastane, okul, iş yerleri, fabrikalar gibi birçok projede kullanılmasının ne kadar önemli olduğu gözlenmektedir. İş yerlerinin yanı sıra evlerimizde de anti-bakteriyel kapı kollarının seçimi gelecekte oldukça önem kazanacaktır.

Kapı Tipi ve Çalışma Şekli

Kapı tipleri

 • Ahşap Kapı
 • Yangın Dayanımlı Ahşap Kapı
 • Metal Kapı
 • Yangın Dayanımlı Sac Kapı
 • Profilli Cam Kapı
 • Cam Kapı
 • X-Ray Kapısı
 • Kurşun Geçirmez Kapı
 • Patlamaya Dayanıklı Kapı
 • Endüstriyel Kapı vb şekillerde sınıflandırılmaktadır.

Çalışma Şekli

 • Pivot Açılır Kapı
 • Yana Kayar Kapı
 • Yukarı Aşağı Hareket Eden Giyotin Kapı
 • Katlanarak Açılan Kapı vb. farklı çalışma şekillerine sahip kapı tipleri mevcuttur.