Hastane Kapıları

Hastane Kapıları

Nisan 14, 2020 3:04 am

KAREKÖK Proje Sistemleri, alanında uzman ekibi ile hastane projesinde yer alan kapı tipleri için kapı donanımları, kapı ve kapı aksesuar şartnamesi hazırlanmasında profesyonel destek sağlamaktadır. Hastanelerde bulunan kapı tipleri mahal özellikleri, kullanım amacı aynı zamanda son kullanıcıların hasta ve sağlık personeli olması nedeni ile oldukça önemlidir. Hastane projesi kapı tipleri bir çok başlıkta incelenip değerlendirilmektedir. Bu yazımızda kapı ve kapı donanımlarında olması gereken aşağıdaki özelliklere değindik.

Hastane ve Sağlık projeler için kullanıcılarına hijyenik ortamların sürekliliğinin korunması, kontrollü geçiş sistemlerinin sağlanması, yangın veya panik anında kaçış noktalarında doğru çözümlerin sunulması, günlük kullanımda hastaların ve personelin konforlu ve güvenilir geçiş noktalarının sağlanması amacı ile kapı sistem çözümleri oluşturmaktadır. Projem 360 hastane kapıları kapsamında kapı sistem çözümleri için indirilebilir şartname ve proje spesifikasyon (kapı aksesuar şartnamesi) sayfalarımızı ziyaret edebilir, projenize uygun doğru seçimler için proje@kare-kok.com adresinden ekibimize ulaşabilirsiniz.

  • Yangın ve Duman Kontrollü Kapı Tipleri
  • Yangın ve Duman Kontrollü Kapı Tipleri İçin Kapı Aksesuarları
  • Yangın ve Duman Kontrollü Kapılar İçin Yangın Testleri
  • Standart Ahşap Kapı, Manuel Kayar Kapı Kapı, Cam Kapı Tipleri
  • Kontrollü Geçiş Kapıları
  • Otomatik Kapılar
  • Hermetik Kapılar
  • Master Anahtar Sistemleri

Yangın ve Duman Kontrollü Kapı Tipleri

Kullanıcıların herhangi bir panik anında ve acil durumda binadan doğru şekilde tahliye edilebilmesi için gerekli kapılardır. Aynı zamanda yangın anında, yangının mahaller arasında sıçramasını geciktirmek amacı ile yangın zonlarında bulunması gerekli kapı tipleridir. Farklı EN normlarına göre üretilen yangın dayanımlı kapılar EI30-EI60-EI90-EI120 dk yangın dayanımı özelliğine sahip olabilir.

Kapının bulunduğu mahal ve kullanıcı sayısı, kullanıcı profili ve mahalin özellikleri ile uyumlu olmalıdır. Bu nedenle dünya genelinde oluşturulmuş standartlar mevcuttur. EN, DIN, BS, TSE gibi standartlar yatırımcıların, tasarımcıların denetim firmalarının süreçler içerisinde iletişimini kolaylaştırır. Kapıya ait özellikler bu standartlar ile belgelenir ve iletişimde belgelerde belirtilen maddeler üzerinden hem fikir olunur. Standartlar için gelecek yazılarımızda bir liste oluşturacağız.

Hastane Kapıları
Hastane Kapıları
Hastane Kapıları

Yangın ve Duman Kontrollü Kapı Tipleri İçin Kapı Donanımları

Yangın ve duman kontrollü kapıların, üretim teknikleri standart kapılardan farklıdır. İçerik olarak ta yangına dayanıklı ürünler kullanılarak kapının iç ve dış katmanları oluşturulmaktadır. Kapının mekanik olarak çalışmasını sağlayan kapı aksesuarlarının da yangına dayanıklı ürünler olması gerekliliği yangın testlerinin sonucunda ortaya çıkmıştır. Kapının bini detayı ve kullanılan kapı kilidinin önemi yangın esnasında kapının kapalı kalması, serbest kalmaması için oldukça önemli olduğu tespit edilmiştir. Kapı kollarının ve kilitleme rozetlerinin yangına dayanıklı ürünler olması gerektiği, olmadığı takdirde kilit mekanizmasını ve dilini tetiklediği görülmüştür. Kapının asılı kalmasını sağlayan menteşelerin yangına dayanıklı ürünler olması, yangın süresi boyunca kapının yerinde sabit kalmasını sağlamaktadır. Kapı kanat ve kasası arasındaki boşluklardan duman ve alev sızmaması için, sıcaklık ile şişen intümesan kapı fitillerinin kullanımı büyük önem taşımaktadır. Zehirli gaz ve dumanın diğer mekanlara geçişini önlemektedir.

Karekök Proje Sistemleri Yangına dayanımlı kapı donanımları ürünlerimizi aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Ekibimiz ile iletişime geçerek projenize özel çözümler için bilgi alabilirsiniz.  proje@kare-kok.com

KF100/PZ/SS Yangın Dayanımlı Kapı Kolu
Ürünler
Eco Schulte TS50 Kapı Kapatıcı

Yangın ve Duman Kontrollü Kapılar İçin Yangın Testleri

Üretici firmaların, ürettikleri kapının özellikleri alınmış test sertifikası ve belgeler ile onaylanır. Üretilen kapıların, test sertifikalarında belirtilen özelliklerde olduğu kabul edilmektedir. Denetim firmaları imalat ve montaj sonrasında herhangi bir mahalden kapının belirtilen test sertifikasında ki özellikleri kapsayıp kapsamadığını yetkili bir kurumda, denetleyebilir.

Yangın ve duman kontrollü  kapılar üretildikleri malzeme ve kullanılan kapı donanımlarına göre farklı özelliklerde olmaktadır. Yangın dayanımlı sac kapı,  yangın dayanımlı ahşap kapı, camlı yangın dayanımlı kapı tiplerini kapsamaktadır.

Standart Kapı Tipleri

Standart hastane kapıları, son kullanıcı ihtiyaçlarına uygun kapı tipleri olmalıdır. Mahal in özellikleri ve son kullanıcılar için konforlu kullanımı dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Kapının ham maddesi hijyen koşullarının sürdürebilir olmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır. Kapının detayları ve kapı üzerinde kullanılan ve kapının mekanik çalışmasını sağlayan kapı donanımları, son kullanıcılar için ergonomik kullanım şartlarını sağlamalıdır.

Bu kapı tipleri çalışma şekillerine göre pivot kapılar veya manuel yana kayar kapılar olabilir.  Kapı materyali mekanın özelliklerine uygun olarak ahşap kapı, sac kapı, profilli cam kapı tipleri olabilir. Projenize özel çözümler ve kapı aksesuar şartnamesi sayfalarımıza bu linkten ulaşabilir ve doğru çözümler için ekibimize  proje@kare-kok.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Hastane Kapıları

Kontrollü Geçiş Kapıları

Hastane kapılarında kontrollü geçiş sistemleri, yetkilendirilmiş geçişler için oldukça önemlidir. Kontrollü geçiş sistemleri işletme ihtiyaçları ve hastane personeli için yetkilendirilmiş geçişi sağlamaktadır.

Kapı tipine ve kapının bulunduğu mekana uygun olarak bina genelinde kontrollü geçişi sağlamak için çeşitli kapı donanımları ve kapı aksesuarları senaryoları oluşturulmaktadır. Doğru kombinasyonların sağlanması, bina otomasyon sistemi ile entegrasyonu aynı zamanda kontrol odasından kapıların kontrolünü sağlamada sistemin kurulması uzman ekiplerin projelendirme yapması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. KAREKÖK proje sistemleri uzman ekibi kapı donanımları ve kapı üzerindeki aksesuarların kombinasyonlarını doğru şekilde hazırlayarak sunmaktadır. Ekibimize proje@kare-kok.com adresinden ulaşabilirsiniz ve kontrollü geçiş sistemleri ürünlerimizi bu linkten inceleyebilirsiniz. ⇒

Otomatik Kapılar

Hastanelerde otomatik kapılar kullanıcı trafiğini yönetme ve kontrollü geçişi sağlar. Aynı zamanda işletme için mahalin doğru kullanımı, ısınma, ortam koşullarının stabilize edilmesi gibi enerji tasarrufu için önemli kapılardır. Son kullanıcılara güvenlik ve konforlu bir kullanım alanı sağlamakta ve hijyen koşullarının devam ettirebilir olmasında önemli rol oynamaktadır.

Fotoselli Kayar Kapı, Teleskopik Fotoselli Kayar Kapı, Döner Kapı, 90 Derece Otomatik Açılır Pivot Kapı tiplerine bu linkten ulaşabilirsiniz ⇒

Projelendirme, ücretsiz keşif, imalat ve montaj, anahtar teslim projeler için ekibimize proje@kare-kok.com adresinden ulaşabilirsiniz.

PFKK-2H-2S Fotoselli Kayar Kapı

Hermetik Kapılar

Ameliyathaneler, Radyoloji Odaları, Beyaz Odalar, Analiz Laboratuarları  gibi mahallerde hermetik kapıların kullanımı uygundur.

KAREKÖK Proje sistemleri, Hermetik kapılarınız için, sessiz çalışma, maksimum hijyen, güvenlik, taşıma kapasitesi, alternatif yüzey çeşitliliği ile projelerinize özel çözümler sunmaktadır.

Özellikler:
– Tek Kanat Genişliği 700-2000MM
– Cam Ölçüsü: 400X400MM
– 2 Adet Manuel Kol standart
– Yüksek torklu motor
– Sıkışmaya karşı otomatik geri açma
– Enkoder, mesafe ölçme sistemi ile pozisyon ayarı
– Güç-Pozisyon İvme ölçme sayacı ile micro işlemci kapı kanat ağırlık ayarı
– 1 Adet emniyet fotoseli standart
– Micro işlemci üzerinde bulunan digital gösterge ve butonlarla parametre ayarı
– Digital kontrol paneli sayesinde arıza kodları kontrolü ve kolay servis imkanı
– Mekanizma yüksekliği 280MM, derinlik 180MM

Master Anahtar Sistemi

Projem 360 Kapı Tipleri

Projede yer alan tüm kapı tipleri için, işletme ihtiyaçlarına uygun master anahtar üretim listelerinin hazırlanması için uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.